DRL-EP

EuroProt familija
KOMPLEKSNI DIGITALNI AUTOMATSKI REGULATOR NAMOTAJA ZA POTISKIVANJE LUKA I POVEÆANJE ZEMLJOSPOJNE STRUJE
 
Kompleksni digitalni automatski regulator namotaja za potiskivanje luka i poveæanje zemljospojne struje, tip DRL-EP, dio je familije ureðaja EuroProt. Ovaj kratak opis sadrži posebne podatke o ovom tipu zaštite. Opšte i zajednièke karakteristike EuroProt familije ureðaja mogu se naæi u opisu sistema EuroProt. Ujedno, za potpuno razumijevanje rada ureðaja, preporuèuje se da se proèitaju i ovaj kratak opis, kao i opšte informacije o sistemu.
 
DRL-EP
 
Primjena
 
Kompleksni digitalni automatski regulator namotaja za potiskivanje luka (Petersonove prigušnice) i poveæanje zemljospojne struje, tip DRL-EP, namijenjen je za srednjenaponske kompenzovane mreže i ima dvije glavne funkcije: podešavanje prigušnog namotaja i upravljanje otpornikom za poveæanje zemljospojne struje prikljuèujuæi ga paraleleno prigušnici.
Efikasan metod zaštite od zemljospojeva koji se javljaju u srednjenaponskim kompenzovanim mrežama je kompenzacija zemljospoja. Izvodi se pomoæu induktivnog namotaja (namotaja za potiskivanje luka, Petersonovog namotaja) ubaèenog izmeðu zvjezdišta transformatora i zemlje radi kompenzacije nulte kapacitivnosti mreže. Ovaj namotaj pomaže gašenje luka privremenog zemljospoja i efektivan je samo ako vrijednost njegovog induktiviteta odgovara nultoma kapacitetu trenutnog stanja mreže. U približnom stanju rezonanse zemljospojna struja je veoma mala. Podešavanje kompenzacije je korektno ukoliko je nulta komponenta napona mreže (Uon) blizu vrha rezonantne karakteristike, vrijednost Uon je maksimum. Podešavanje namotaja izvodi se promjenom vazdušnog zazora, pomjeranjem jezgra.
DRL-EP digitalni automatski regulator je moderan ureðaj koji je u stanju da procijeni trenutno stanje mreže i odredi optimalnu vrijednost induktiviteta prigušnog namotaja (poziciju jezgra), i da zada komandu za podešavanje.
Metod koji koristi DRL-EP regulator je metod injekcije struje, koji raèuna optimalnu poziciju jezgra i upravlja namotajem do postizanja optimalnog stanja.
Osim DRL-EP ureðaja, potrebne jedinice za injekciju smještene su u dodatnom relejnom kuæištu iste velièine (DRLi-EP). Te jedinice su:
  • izolacioni transformator napajan pomoænim AC naponom, koji transformiše vrijednost struje potrebnu za injekciju
  • reaktor za podešenje struje koja æe se injektovati
  • strujni limiter za ogranièenje struje u sluèaju zemljospojeva
  • dva trip-releja za zaštitu od unutrašnjih kvarova
Za selektivnu i pouzdanu detekciju zemljospojeva èesto se koristi otpornik za poveæanje zemljospojne struje. U tom sluèaju mogu se koristiti jednostavni i pouzdani zemljospojni prekostrujni releji. DRL-EP regulator je namijenjen za kontrolu ukljuèivanja otpornika paralelno prigušnici i za njegovu zaštitu.
 
Glavne karakteristike
 
  • modularni mikroprocesorski dizajn
  • visoka osjetljivost
  • malo optereæenje izlaza (nije potrebna promjena pozicije jezgra namotaja za vrijeme mjerenja)
  • moguænost simultanog rada sa više namotaja
  • rukovanje pomoæu eksternog PC raèunara ili ugraðenog MMI interfejsa
  • podešavanje ureðaja (programiranje i podešavanje parametara), provjera, èitanje i prikaz dogaðaja, poruka, podešavanje operacionih jednaèina pomoæu PC-a
  • on-line prikaz na eksternom PC-u za lakše podešavanje i testiranje
  • podešavanje parametara ureðaja, provjera, èitanje i prikaz dogaðaja i poruka pomoæu ugraðenog komandnog (MMI - Man Machine Interface) interfejsa
  • programabilne funkcionalne jednaèine (pomoæu PROTLOG sistema) sa 14 izlaznih i 38 ulaznih signala
  • 7 NO kontakata fiksno dodijeljenih, 8 NO programabilnih kontakata, i jedan NC kontakt za rezultat samotesta
  • eksterni komunikacioni interfejs preko RS 232 ili optièkog kabla
  • sistem automatskog samonadzora, ugraðene funkcije provjere i nadzora
  • numerièki ureðaj sa sopstvenim A/D konvertorom i posebnim glavnim procesorom
  • prikaz aktivnih dogaðaja
  • digitalni registrator redoslijeda dogaðaja sa memorijom od 300 dogaðaja i rezolucijom od 1 ms
  • 25 optokaplerskih ulaza, 14 fiksnih i 11 slobodno programabilnih
  • sat realnog vremena sa RAM memorijom i baterijom, koji se može sinhronizovati pomoæu eksternog PC-a ili optokaplerskog ulaza
  • ureðaj se može ugraditi u standardni 19" ram ili montirati na relejnu ploèu
Princip rada
 
Dvije glavne funkcije DRL-EP automatskog regulatora su podešavanje Petersonovog namotaja i upravljanje poveæanjem zemljospojne struje.

Podešavanje Petersonovog namotaja

DRL-EP regulator odreðuje potrebnu vrijednost induktiviteta namotaja mjerenjem aktuelnog stanja mreže. Regulator koristi metod injekcije struje za odreðivanje rezultantne reaktanse mreže i onda raèuna potrebno podešenje namotaja.
Regulacija namotaja je neophodna pri promjeni radnog stanja mreže, kada se vodovi ili drugi dijelovi mreže ukljuèuju ili iskljuèuju od strane operatora ili zaštita, i kada se mijenja nulta kapacitivnost mreže. Induktivnost namotaja mora se podesiti u skladu sa nastalim promjenama u mreži. Promjena stanja mreže uzrokuje promjenu nulte komponente napona. Ureðaj detektuje ovaj napon, i ako je njegova promjena veæa od podešenih granica tolerancije za odreðeni period, ureðaj inicira mjerni ciklus. Promjena napona Uo za iniciranje mjernog ciklusa, kao i vremensko kašnjenje mogu se podesiti odgovarajuæim parametrima. Promjena napona Uo može biti poveæanje ili smanjenje napona.
Ako ureðaj detektuje promjenu napona, inicira se mjerni ciklus. Princip mjerenja je sljedeæi. Ureðaj injektira struju u sistem preko pomoænog napojnog dijela Petersonovog namotaja u trajanju od 1 s, zatim injektira struju koja je suprotne faze od prethodne takoðe u trajanju od 1 s. Na osnovu mjerenih podataka u oba sluèaja, raèuna se potrebna pozicija jezgra namotaja. Zatim se namotaj podešava (ako je potrebno) komandama za pomjeranje gore ili dole. Odreðivanje pozicije vrši se provjerom potenciometra. Poslije prvog ciklusa podešavanja, ureðaj još jednom vrši mjerenje da bi se poveðala taènost regulacije, i u sluèaju potrebe vrši korekcije. Nakon završetka regulacionog procesa mjeri se i memoriše aktuelna vrijednost napona Uo. Ova memorisana vrijednost služi kao Uobase vrijednost za iniciranje sljedeæeg mjernog ciklusa.
Ureðaj ulazi u režim kontunualne injekcije ako napon Uo ostane ispod podešenog graniènog napona za odreðeni vremenski period.
Principijelno, moguæe je izvršiti injekciju samo jednim polaritetom. Prednost dvosmjerne injekcije je u tome što je moguæe postiæi istu osjetljivost sa pola struje korištene pri jednosmjernoj injekciji, tako da DRLi-EP ureðaj može sadržati elemente manjih energetskih zahtjeva, samim tim je i manjih dimenzija.
Ruène komande za podešavanje mogu se takoðe definisati pomoæu PROTLOG jednaèina. SW tasteri na prednjoj ploèi ureðaja mogu se koristiti u ove svrhe.
Upravljaèke funkcije su zabranjene za vrijeme podešenog perioda poslije zemljospoja.
Pošto DRL-EP ureðaj ima serijski interfejs preko optièkog kabla, a kao opcija je takoðe moguæa konekcija za rad u mreži, automatski regulator je u stanju da komunicira sa više regulatora u mreži. Jedan aktivan regulator æe biti dodijeljen mreži, a rad ostalih æe biti zabranjen. Smetnje uzrokovane radom više regulatora mogu se na ovaj naèin izbjeæi.

Legenda
Oznaka Primjer Mjesto-funkcija
KA KA1, KA2 dva trip-releja za iskljuèenje dijelova DRLi-EP jedinice
KA signal KA1 i KA2 signal dva signalno alarmna kontakta prekidaèa u DRLi-EP ureðaju
CT CT strujni transformator DRL-EP za mjerenje injektovane struje
Ii> Ii> strujni limiter DRLi-EP jedinice
K K1-K4 izlazni kontakti DRL-EP ureðaja ukljuèivanje i promjenu polariteta injektovane struje

Upravljanje poveæanjem zemljospojne struje

Otpornik za poveæanje zemljospojne struje koristi se za selektivnu i pouzdanu detekciju zemljospoja. U tom sluèaju, mogu se koristiti jednostavne prekostrujne zaštite za detekciju zemljospojeva i njihov siguran rad je jednostavno osiguran. DRL-EP regulator je u stanju da kontroliše ukljuèivanje otpornika za poveæanje zemljospojne struje i da ga štiti.
Ureðaj detektuje zemljospoj poreðenjem nultu komponentu napona (Uo) sa podešenom vrijednošæu, i èeka odreðeni unaprijed podešeni period (npr. 2 s) da dozvoli Petersonovom namotaju da potisne kvar. Ako zemljospoj ne išèezne poslije vremenskog kašnjenja, izdaje se komanda za ukljuèenje otpornika za poveæanje zemljospojne struje paralelno namotaju. Tada æe selektivno djelovati 3Io> prekostrujna zaštita i iskljuèiti kvar. Regulator æe iskljuèiti otpornik poslije podešenog vremenskog kašnjenja nakon nestanka zemljospoja.
Ureðaj automatski provjerava i termièko optereæenje otpornika, i u sluèaju preoptereæenja (pregrijavanja) zabranjuje sljedeæe ukljuèenje.
 
Tehnièki podaci
 
Nominalna sekundarna struja, In
1 A ili 5 A
Nominalni sekundarni napon (linijski), Un 100 V
Nominalni sekundarni zemljospojni napon, Uon 100 V
Nominalna frekvencija 50 Hz ili 60 Hz
Kapacitet termièkog preoptereæenja,
naponski krugovi, kontinualno
strujni krugovi, kontinualno
1 s

2xUn/Ö3
4xIn
100xIn (In=1 A), 50xIn (In=5 A)
Dinamièka strujna granica 100xIn
Injektovana struja, Iinj ± 2 A
Mjerni opseg sekundarnog napona neutralne taèke, Uo 0,03-150 V
Opseg frekvencije 45-55 Hz
Ulazi statusnih signala
tip
konekcija
nominalna vrijednost
mjerena struja (zavisno od otpornosti)
naponski djelitelj
3 žice
0,2-2 kOhm
37,5-3,75 mA
Izlazni kontakti, elektriène karakteristike
tip
broj
nominalni napon
struja kontinualnog optereæenja
struja uklopa
struja isklopa pri 220V DC,
èisto omsko optereæenje
L/R=40 ms
beznaponski
16
250 V
8 A
16 A

0,25 A
0,14 A
Digitalni ulazi (optokaplerski)
nominalni napon
broj
potrošnja
220 V DC
24 + 1 sinhronizacioni
1 mA
Pomoæni DC napon (ista napojna jedinica)
Tolerancija napona
220 V ili 110 V
88 V do 310 V
Dozvoljena temperatura ambijenta 0o do 50o C
Test izolacije (IEC 255) 2 kV, 50 Hz
5 kV, 1.2/50 µs
Test poremeæaja (IEC 255) 2.5 kV, 1 MHz
Test elektrostatièkog pražnjenja (ESD; IEC 801-2) 8 kV
Burst test, (IEC 801-4) 2 kV
Eksterna komunikacija RS 232/optièki kabl
Eksterna komunikacija, brzina prenosa (BaudRate) 150 do 19200, korak:2x
Naèin rada optièkog kabla radijalni ili petlja
 
Dizajn, velièina
 
Ureðaj je èlan familije EuroProt i dizajniran je u dva oblika. Jedan je pogodan za ugradnju u standardni 19" rek, a drugi se montira na komandnu ploèu. Velièina zavisi od izabranog dizajna.

Dizajn
Širina
Visina
Dubina
Za 19" rek
483 mm
132,5 mm
201 mm
Za ploèu
490 mm
250 mm
250 mm

Težina ureðaja je 8 kg.
 
Opcije
 
  • Digitalni registrator poremeæaja (pogledati poseban opis)
  • SCADA konekcija (pogledati opis sistema EuroProt)
  • Izlazni kontakti sa prekidnom moæi 4 A
 
Podaci za narudžbu
  • Tip ureðaja (DRL-EP)
  • Tip kuæišta
  • Nominalna struja (1 A, 5 A)
  • Nominalni napon (100 V, 200 V)
  • Tip izlaznih kontakata (ako odstupa od tehnièkih podataka)
  • Opcije
  • Potreba za nadzorom iskljuènih krugova